جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
خانه / اخبار سیاسی / تهدید اف بی آی توسط ترامپ

تهدید اف بی آی توسط ترامپ

ترامپ مدعی شد حقوق قانونی او در سطحی که پیشتر بی‌سابقه بوده، مورد تعدی قرار گرفته است.

انتشار این پست در حالی است که قاضی بروس رینهارت، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ممکن است بخشی از استشهادنامه‌ای را که برای موجه بودن تفتیش عمارت ترامپ توسط اف‌بی‌آی صادر شده است، منتشر شود.

این قاضی فدرال که پیشتر حکم بازرسی این عمارت را تأیید کرده بود، اظهار کرد گمان نمی‌کند وزارت دادگستری بتواند ثابت کند که چرا این اسناد باید کاملاً محرمانه باقی بماند.

وی همچنین حکم بازرسی و بخشی از اسناد مرتبط با این بازرسی را پس از آنکه دادستان مریک گارلند خبر داد که وزارت دادگستری از انتشار عمومی این اسناد حمایت می‌کند، منتشر کرد.

مریک گارلند همچنین در بیانیه‌ای از وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی به‌دلیل انجام این بازرسی غیرمنتظره، دفاع کرد و انتقادات از آنها برای انجام این کار را ناعادلانه خواند.

ترامپ پیشتر در شبکه اجتماعی خود موسوم به سوشال تروث اظهار کرد اف‌بی‌آی اسنادی را از عمارت مارالاگو برده که تحت حفاظت قانون محرمانه بودن گفتگوها بین وکیل و موکل و نیز تحت حفاظت قانون مصونیت رئیس جمهور و حق قوه مجریه بوده است، و اف‌بی‌آی این حق را نداشته است که اسناد را ببرد.

ترامپ افزود: من محترمانه از اف‌بی‌آی می‌خواهم این اسناد را به‌سرعت به همان جایی که از آن برده است، بازگرداند، متشکرم.

ترامپ پیش از این نیز با دفاع از خود مدعی شده بود این اسناد را از طبقه‌بندی دولتی خارج کرده است و اف‌بی‌آی هیچ حقی برای بردن آنها نداشته است.

این در حالی است که کارشناسان آمریکایی معتقدند اگر وزارت دادگستری قصد پیگیری حقوقی پرونده ترامپ را داشته باشد، ادعای ترامپ مبنی بر از طبقه‌بندی خارج بودن اسناد کشف‌شده توسط اف‌بی‌آی، دفاعیه محدودی برای او ایجاد می‌کند.

گروهی از کارشناسان در مصاحبه با نشریه هیل اظهار کردند ترامپ مانند هر رئیس جمهور دیگری قدرت کافی برای از طبقه‌بندی خارج کردن اسناد را دارد اما این قدرت زیاد این اجازه را به او نخواهد داد تا انبوهی از اسناد ریاست‌جمهوری را در خانه‌اش نگه‌دارد.

کل مک‌کلاناهان مدیر مشاوران امنیت ملی در این باره اظهار کرد هنوز هیچ شخصی در تیم ترامپ به هیچ نوشته‌ای از سوی رئیس جمهور سابق مبنی بر از طبقه‌بندی خارج شدن اسناد اشاره نکرده است. دستور شفاهی برای خارج کردن این اسناد از طبقه‌بندی تا زمانی که برای آن سندی ارائه نشود کافی نیست.

وی تصریح کرد ترامپ باید دفاعیه تمام‌عیاری را ارائه دهد تا توضیح دهد چرا اسناد طبقه‌بندی‌شده دولتی را در عمارت مارالاگو نگه‌داری کرده است.

کارشناسان خاطرنشان کردند: وزارت دادگستری در مان حاضر در حال گفتگو با برخی نهادهای اطلاعاتی است تا دریابد آیا آنها مدرکی در اختیار دارند که نشان دهد این اسناد از طبقه‌بندی خارج شده‌اند.

همچنین یک منبع آگاه خبر داد پس از کشف ده‌ها جعبه اسناد محرمانه از عمارت ترامپ در فلوریدا، اف‌بی‌آی به بازجویی از «پت سیپولون» مشاور سابق ترامپ و «پاتریک فیلبین» معاون وی پرداخت.

پلیس فدرال آمریکا هفته گذشته حداقل ۲۰ جعبه اسناد با علامت‌های «محرمانه» یا «حساس» را از عمارت ترامپ در فلوریدا خارج کرد.

براین‌اساس، مأموران اف‌بی‌آی تقریباً ۲۰ جعبه اقلام را از اتاق‌های خانه ترامپ خارج کردند، از جمله یک مجموعه از اسناد با علامت فوق‌سری/ حساس که مشخص نیست حاوی چه اطلاعاتی بوده است.

فهرست منتشرشده از مجموعه وسایل و اسناد ضبط‌شده از خانه ترامپ همچنین نشان می‌دهد که مأموران اف‌بی‌آی چهار مجموعه اسناد فوق‌سری، سه مجموعه اسناد سری و سه مجموعه اسناد محرمانه را جمع‌آوری کرده‌اند.

این فهرست همچنین شامل یک جعبه چرمی از اسناد، عکس‌ها، یادداشت‌های دست‌نویس، اسناد متفرقه، اسناد متفرقه فوق‌محرمانه، اسناد محرمانه متفرقه و سایر سوابق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *